PIEDESTAL, rokokostil, 1800-talets slut.

Förgyllt trä. Rund bordskiva dekorerad med nätskärning. Genombruten sarg uppburen av svängda ben med avslutnde slingor och blad. Total bredd 43 cm, höjd 116 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador på trädelarna och förgyllningen.

Utropspris
300 EUR