SIMON P. HENNINGSEN, taklampa, "Tivoli", Simon Henningsen. LYFA, Danmark, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 32 cm.
Kromad samt polykromt lackerad metall. Modellen formgiven 1962. Diameter ca 26 cm. Höjd 32 cm.
Obetydligt ytslitage. Ej funktionstestad.
Formgiven för bistron Divan 2 på Tivoli i Köpenhamn 1962.