Betsad ek, beslag i koppar med reliefdekor. Fem lådor, tre skåpsdörrar, lucka samt ett par skåpsdörrar. Bredd 140, djup 45, höjd 207 cm.
Slitage. Sprickor. Lagningar. Nyckel saknas.