SKISSBOK, med teckningar, akvareller och etsningar, 1700-/1800-tal.

Teckningsalbum i tvärformat, 25 x 32,5 cm. Guld- och blindpräglat skinnband från omkring 1840, lätt nött.

Bunden som ett album med tomma blad, på vilka senare 49 teckningar, små akvareller samt ett fåtal grafiska blad klistrats in. Tekniken är till stor del blyerts. Merparten av bilderna är anonyma, men namn som förekommer är Gustaf Grill, Emma von Feiltzen, Henrik Wahtmeister. Flera bilder är daterade på 1850-talet.

Tre bilder är signerade A. Björnstjerna, varav en föreställer Baron von Saltzas gård Mem i Östergötland. Bland motiven finns även Christian II av Danmark, en ordensprydd herre, Laokoongruppen och godset Sinclairsholm. Flera enkla landskapsbilder återger slotts- & herrgårdsmiljöer.

Några bilder är utförda av skolade men oidentifierade konstnärer, däribland en ambitiös och vacker tuschteckning föreställande en icke namngiven herrgård i lummigt landskap.

De grafiska bladen utgörs av 2 landskaplitografier av C. J. Billmark samt 4 av J. C. Linnerhielm (Första fallet vid Husqvarn 1788, Lyckeby 1797, Liston Hill 1795, Vid Skuru 1790).

Några fläckade. Pärmar med slitage. Nötta kanter.

Utropspris
4 000 SEK