Fanerad med mahogny. Avfasade kannelerade hörn, med dekor av tandsnitt. Tre lådor med mässingsbeslag. Stenskiva. Bredd 91, djup 47, höjd 80 cm.
Slitage. Flertalet nagg. Fanerskador. Nyckel saknas.