BYRÅ, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Fanerad med mahogny. Avfasade kannelerade hörn, med dekor av tandsnitt. Tre lådor med mässingsbeslag. Stenskiva. Bredd 91, djup 47, höjd 80 cm.

Slitage. Flertalet nagg. Fanerskador. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK