Innehållande 11 sektioner med spelplaner och marker/pjäser. Schatullet av betsad furu. Handtag av mässing. Schatullets mått, längd 35,5, bredd 33,5, höjd ca 54 cm.
Smärre skador och slitage, lösa lister, delar. Spelmarker, pjäser ej kontrollerade om kompletta.