Skrivställ av försilvrad metall. Föreställande racerbil med förare och passagerare. Bläckbehållare av glas. Ställ för fickur, medföljande fickur OMEGA, fickur, kronograf (60 sek / 15 min), silver, ankargång, gravyr, monogram, ca 1915. Serienr 4679512, Boettnr 5795516 G. Läskvagga av nysilver med dekor av bil medföljer. Längd 40 cm.
Fickur- defekt, saknar glas. Slitage. Gåvogravyr. Bläckbehållare med nagg.