KLÄDSKÅP, senjugend, 1910/20-tal.
Målad ek. Skuren dekor. Två fönster med fasetterat glas. Hyllinredning. Bredd 78, djup 40, höjd 178 cm.
Slitage. Senare målning. Smärre färgbortfall. Renoverad. Kompletterad. Senare sockel och lister. Lås saknas. Skador på inredningen. Endast delvis målat invändigt. Hål i bakstycket.