Tudelat. Fanerat med bl a ek. Överdel med dörrpar och bakomliggande lådor. Toppskiva med uppfällbart lock och bakomliggande förvaring. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning med bl a mindre lådor. Sex lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 104. Djup 79. Höjd ca 181 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Torrsprickor. Renoverat och kompletterat med bl a senare benställning och gångjärn. En lös listbit vid krön. Ojämnt blekt.