Fanerat med valnöt samt valnötsrot. Skuren dekor. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 115, djup 48, höjd 227 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor.