SKÅP, barock, 1700-tal.
Ek. Brutet krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Skuren dekor. Bredd 140, djup 67, höjd 200 cm. Nyckel finns.
Slitage. Kompletterad med senare hyllplan, dekor, lås samt gångjärn. Torrsprickor.