ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Fanett", Edsbyverken.
Målade. Spjälad rygg. Kopplad benställning. Märkta. Sitthöjd ca 43 cm.
Slitage. Senare målning/ ej fackmannamässigt utförd målning.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer