KANNA, koppar och mässing, orientalisk, omkring sekelskiftet 1800/1900.

Genombruten dekor i fot. Invändigt förtennad. Försedd med två lock, varav ett i anslutning till invändigt rör. Höjd 30 cm.

Slitage. Gravyr. Anlöpningar. Bucklor. Lödrester.

Utropspris
1 500 SEK