Förgylld brons och vit marmor. Rektangulär konturerad sockel. Urhus upphängt mellan ett par kolonnetter. Krönande urna. Pendel med stjärnmotiv. Vitemaljerad urtavla märkt "Courvoisier à paris". Höjd 42 cm, bredd 26,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad. Lösa ornament. Smuts.