SEKRETÄR, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Transition rokoko/gustaviansk.
Fanerad med alm, jakaranda och valnöt. Beslag av mässing. Bakom snedklaff sex små lådor. Undertill tre lådor. Spår av signatur i liten låda. Bakom klaff Stockholm snickareämbetes runda sigill. Längd 80, bredd 46, höjd 105 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Lagningar. Fläckar. Slitage. Torrsprickor.
Grevinnan Blanche Bondes samlingar.