PALLE NIELSEN, linoleumsnitt, 3 st, oramade, signerade och daterade med blyerts.
Bl. a. "Fra serien Orfeus og Eurydike". Signerade, daterade och numrerade: PN/58 Eget tryk 350; PN/55 ET samt PN/55 ET. Plåtstorlek cirka 17,5 x 25; 17,5 x 24,5 samt 14 x 19,5 cm.
Mindre skador. Veck. Mjuka hanteringsveck. Svagt gulnad. Svag missfärgning efter passepartout.