LARS PIRAK, akvarell, signerad och daterad -89.
"Höstlandskap". 35 x 49 cm.
Ej examinerad ur ram. Vågigt papper eller duk. Glas saknas.
Lars Nils Pirak var en samisk konstnär född i Jokkmokk i Norrbottens län. Pirak är känd som förnyare av det samiska hantverket och finns representerad på museer över hela världen. Han målade i akvarell och olja och har skapat trä- och renhornsskulpturer. Pirak har i sin konst hämtat motiv från den samiska kulturen, han skildrar renskötare, samer, jakt, religion och den storslagna norrländska naturen.