SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Graverat glas med dekor av blommor i vas. Ljusarmar av mässing. Höjd 72, bredd 22,5 cm.

Anlupet glas folieringsskador. Skadat glas. Skador.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens spegellampetter avbildade sid. 214.

Utropspris
5 000 SEK