THEA LEONHARD, stol, "Nr 3/American", AB Nässjö Stolfabrik,1900-talets andra kvartal.

Målad. Spjälad rygg. Textilklädd sits.

Bruksslitage. Senare målning samt klädsel, ej utfört av fackman, klädsel med mindre håll. Färgbortfall.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 72

Utropspris
1 500 SEK