LARS LERIN, etsning, numrerad 4/5, signerad och daterad -03.
Komposition med råttor. Plåtmått ca 22 x 24 cm.
Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.