SOVRUMS- /HALLMÖBEL, troligen "Svea", Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.

Betsad björk. Hurts med tre lådor med handtag i vitmetall. Vridbar spegel på stång i vitmetall. Möbelns längd 115 cm, bredd 43 cm, höjd 167 cm.

Slitage. Fanerskador. Fläckar. Torrsprickor. Anlupet glas. Skruvhål på spegelns bakstycke. Nyckel saknas.

Jämför 912637

Utropspris
2 000 SEK