TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

Mässingsstomme, 4 ljusarmar, upptill kaskad, i mitten sparljus. Behängd med piggformade prismor samt kedjor. Avslutande pinjekott. Fyra ljuspunkter innanför kronringen. Diameter 60 cm. Total höjd ca 70 cm.

Ställvis slitage. Anlöpningar. Ej funktionstestad.Senare elektrifiering.

Utropspris
500 EUR