CARL OTTO HULTÉN, blandteknik, signerad
Komposition. Utförd 1946. Bildyta 22 x 14 cm.
Ej examinerad ur ram.
Carl Fredrik Reuterswärd.
CO Hultén, "Oron och Begäret", 25.2-27.5 2012, Moderna Museet, Malmö.
Thomas Millroth har skrivit följande om detta verk: "Det är ju ett informellt verk före namnet, ett resultat av vad han (C O Hultén) – och Asger Jorn, som såg detta och liknande verk inklusive drippaintings i hans ateljé – höll på med då han experimenterade. Vi öppnar alltså precis förrummet till Cobra.
CFR och CO bytte verk då de lärde känna varandra i början av 50-talet, CFR:s kompisar Ilmar Laaban och Öyvind Fahlström kände ju redan CO. Den gode CFR visste vad han gjorde, såg hur extremt tidigt detta verk var, och bytte. Tyvärr vet jag inte vad CO fick.
Proveniensen är alltså mycket intressant. CFR hade alltid denna lilla gouache/akvarell hängande så han kunde se den.
Jag hade med den på utställningen på Moderna museet 2012 just för att visa sambandet mellan CFR och CO. Ty både Fahlström och Reuterswärd beundrade ju CO, som du vet. Vid sidan av dem själva ansåg de att Hultén var den ende internationella konstnären i Sverige."