GÖRAN WÄRFF, VAS, "Saraband", signerad Kosta Boda, G. Wärff 40202.
Klart glas och två olika toner av gult. Höjd 33 cm.
Smärre slitage.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.