Stomme i teak. Lätt svängd ryggbricka. Fast stoppad sits med svart syntetiskt läder. Sitthöjd ca 46 cm. Delvis brännmärkta.
Slitage. Klädsel med smärre skador. Delvis renoverade sitsar.