Kontrollör Nikolai L Dubrowin. Rund form på fot, i sidor svängda hänklar, invändigt förgylld. Locket med dubbla ringar.
Total höjd 14, diam 21, längd (inkl hänklar) 21 Vikt ca 445 gr.
Smärre slitage. Locket med något ojämn form ikanterna och med bucklor.