FÅTÖLJ, Louis XVI- stil, Frankrike 1900-talets borjan.

Ramverk dekoreras av spiralband och palmettblad. Stoppad rygg, sits och armlän. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Plymå. Bredd 70 cm, sitthöjd 42 cm, tot. höjd 106 cm.

Slitage och märken.

Utropspris
300 EUR