Fanerat med idegran. Bord med tre iläggsskivor med sarg à 51 cm vardera. Bordets längd 191. Bredd 114,5. Höjd 74 cm. Stolar med rottingklädd rygg, lös stoppad sits. Sitthöjd ca 44 cm. Etikettmärkta Drexel Heritage Furnishings Inc.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar. Färgbortfall. Rotting med bristningar. Fanerskador, ett bordsben med omfattande fanerskador.