KAFFESERVIS, 15 delar, porslin, Rosenthal, Marcell Morandini, "Color", 1987, 63/250.
Bestående av sex koppar med fat, sex assietter, kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna.
I originaletui.
Lådan med repor och skada på ett fäste.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.