Kamera av mahogny samt med detaljer av mässing, grå/svart bälj med brunröda kanter. Med objektiv C.P Goerz goerz rapid paraplanat II med fodral samt en filmkassett, lupp av mässing samt en trådutlösare. Samtida kameraväska samt glasplåtar medföljer. Kamerans höjd ca 23 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Optik med mindre smuts (mestadels hos lupp). Ej funktionstestad.