ARDY STRÜWER, blandteknik på papper. Signerad Ardy Strüwer och daterad V 87 haut de cagnes.
"I dreamed last night". 76 x 56,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.