LARS OLOF LOELD, "Detta barnsliga ansikte..." tuschteckning, signerad och daterad 28.4.2010.
Bildstrl. 18 x 14,5 cm. Betitlad a tergo "Detta barnsliga ansikte upplyser dig genom sin talande tystnad"
Ateckning 2010: Vid stranden av solnedgången uppmärksammas tystnaden.
Enligt uppgift: Förstudie till större målning.