SOFFGRUPP, 2 delar, troligen "Minerva", Peter Hvidt och Orla Mölgaard- Nielsen, France & Daverkosen, Danmark, 1950-tal.
Stomme av teak. Lösa plymåer i rygg och sits, en lös plymå till gavel. Märkta med plakett. Sitthöjd ca 39 cm. Längd 122 - 191 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar.