CG HALLBERG, STOP, silver, Stockholm, 1896.

Barockstil. På tre klotformade fötter. Riklig ornamenterad dekor. Lock med infällt mynt med Karl XII profil. Invändigt förgylld. Höjd ca 17 cm. Vikt ca 520 g.

Bucklor. Fläck. Senare gravyr. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK