FOTOGENLAMPOR / BORDSLAMPOR, ett snarlikt par, modell 1115, Arvid Böhlmarks Lampfabrik, omkring år 1900.

Stommar i glaserad keramik med dekor av växter och fåglar. Metallfästen. Tidsenliga glaskupor och brännrör i glas. Total höjd ca 64 cm.

Slitage med krackelyr och anlöpningar. Glasdelar med nagg. En något missfärgad.

Utropspris
3 000 SEK