GIOVANNI BATTISTA PIRANESI, efter. Kopparstick. Troligen Regia Calcografia.
"Veduta del Ponte Molle sul Tevere due migli lontan da Roma". Plåtmått 43 x 67 cm.
Ej examinerad ur ram. Gulnad. Skador i kanterna.
Giovanni Battista Piranesi, Giambattista ibland kallad, var en italiensk konstnär, gravör och arkitekt. Han är känd för sina etsningar föreställande Roms ruiner, fantasistäder och fängelser. Kompositionerna har ofta starka kontraster mellan ljus och mörker. Piranesis son Francesco fullbordade och gav ut många av faderns verk efter dennes död.