Fanerad med mahogny samt med inläggningar av ljusare träslag. Sex lådor, varav en med fällbar front och bakomliggande skåp och lådinredning. Bredd 110,5, djup 50,5, höjd 156 cm. Nyckel finns.
Fanerlagningar. Torrsprickor. Blekt. Restaurerad, kompletterad, faner och nyckelbussningar.