REY URBAN, ring med smaragdslipad smaragd samt briljantslipade diamanter.
Smaragd, ca 2,29 ct. Diamanter, totalt ca 1 ct. Stockholm, 1968, 18K gult och vitguld. Storlek 18/57. Totalvikt ca 12,8 g.
Smaragden med inneslutningar som når ytan och några mindre nagg. Bruksslitage, mindre repor.