Genombruten rygg med vertikala spjälor. Vid Ryggbrickans ram en bladstav. På bladhölstrade ben. Fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 44 cm. Längd ca 135 cm. En kudde medföljer.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Fläckar. Märken. Repor. Skador vi klädseln