Dekor av eklöv, delvis genombruten. På krön bronserad krona i relief. Längd ca 67 cm, bredd ca 35 cm, höjd 139 cm.
Bruksskick. Rostangrepp. Skador, en del helt av. Senare bronsering. Ej fullständigt genomgången.