OSMO VALTONEN, motor, träfiberplatta, akryl, signerad och daterad 1974.
"Sydämellisesti". Kinetisk konst. 95 x 118 cm. 42,5 x 10 x 62 cm.
Smärre slitage, smärre fanerskador. Ej funktionstestad.
Finska konstnärernas 80:e utställning, Helsingfors Konsthall 12.-27.4.1975.