Fanerat med teak. Två skåpsdörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 130 cm, bredd 41 cm, höjd 91 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Fläckar. Senare målning på lådor samt senare påspikade klossar invändigt. Stötmärken på en dörr.