AXEL GABRIEL DUFVA, Sockerskål, silver, empire-stil, Stockholm, 1920.
Trepassformad fot med genombruten kant och kulfötter. Godronnerad skål uppburen av tre ben med dekor av gripar. Invändigt förgylld. Lock med kotte. Höjd 26 cm. Vikt 550 g.
Smärre slitage. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.