Stomme av ek. Lösa plymåer i rygg och sits, klädda karmar. Vid ryggen läderremmar. Längd 194 cm. Sitthöjd ca 42 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Fläckar. Mindre skador vid tyget under sittdynan.