SVEN X:ET ERIXSON

3 st, färglitografi och krita, signerade.

"Vikingahövdingen i Söndrum (?)". 45 x 55 cm. "Solbild", utförd 1962, numrerad 302/360. 54,5 x 63 cm. Polykrom komposition, provtryck. 71,5 x 60 cm. Oramade.

Konditionsrapport

Veck. Fläckar. Ett av bladen med revor.

Proveniens
Konstnärens familj.
Delvis "Sven Xets Erixons grafik", Anna-Lena och Christer Nyström, Sundsvall, Sinklarförlaget, 1976, nr 110.
Följerätt
Ja

Kontakta ansvarig katalogiserare

Emma Svahn

Göteborg

Emma Svahn

+46-767 781044
emma.svahn@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    1 107
    115 EUR
    135 USD

    Budhistorik (17 bud)
    616 okt 20:531107SEK
    4A16 okt 20:531007SEK
    616 okt 20:531001SEK