YRJÖ KUKKAPURO, STOLAR, ett par, A-500, Avarte. Modellen formgiven 1985.
Svart konstläder, metallrör och svartlackerad björkfaner. Sitthöjd 52 cm, bredd 56 cm, totalhöjd 97 cm. Bär tillverkarens etikett.
Den ena är något vinglig, saknar två skruvar under sitsen. Klädseln med slitage och skador. Armlänen slitna, påmålning.
Yrjö Kukkapuro är en finlänsk inredningsarkitekt och möbelformgivare, med en gedigen karriär som sträcker sig över 65 år. Han har främst gjort sig berömd med sin experimentiella design och ergonomiska filosofi, med intresse för ekologiska värden och materialens inneboende egenskaper. Kukkapuro föddes 1933 i Viborg och utbildade sig vid Konstindustriella läroverket i Helsingfors, och började sedan att undervisa på Konstindustriella Högskolan. Där blev han så småningom rektor under 1978-1980.
Yrjö Kukkapuros är kanske främst berömd för sina stolar, där en av de mest kända är ”Karusell” från år 1964. Stolen utnämndes till ”Världens mest komfortabla stol” av The New York Times 1974, och är en del av de permanenta samlingarna på Museum of Modern Art i New York samt Victoria and Albert Museum i London.