Oscar Björck

(Sverige, 1860-1929)
Oscar Björck
(Sverige, 1860-1929)

OSCAR BJÖRCK, olja på dubblerad duk, signerad.

"Handelsboden i Grèz" Bildmått 60 x 72,5 cm.

Sedvanligt ytslitage. Ställvis krackelerad. Beskuren. Smärre retusch.

"Prins Eugen & Oscar Björck-utställningen 1929", Liljevalchs Konsthall.

Lindwall, Bo (red.), Konstnärskolonin i Grèz, Wiken, Höganäs, 1993, s. 41

Utropspris
10 000 SEK