TAKLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal.
Stomme av mässing med bladdekor. Tre ljuspunkter med skärmar av marmorerat glas. Höjd 85 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Fläckar. Obetydliga nagg. En glaskupa med vidgar hål vilket gör att den ibnte går att fästa på ursprungligt sätt.