GERT NYSTRÖM, taklampa, "Festival", Fagerhult, 1900-talets andra hälft, höjd ca 30 cm.
Stomme i vitmetall med formpressade glascylindrar i klarglas. Sex ljuspunkter. Diameter ca 60 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Flertal nagg, kupor med skador. Ej komplett