STIG CLAESSON, olja på duk, signerad och daterad 18.12.89.
Porträtt föreställande Gunnar Pettersson, 100 x 81 cm.
Obetydligt ytslitage.
Porträttet avbildar konstgjutarmästare Gunnar Pettersson vilken var verksam inom familjeföretaget Petterssons Konstgjuteri i Hägersten; ett familjeföretag med en historia nära kopplad till svenskt konst- och kulturliv. Stora delar av Sveriges skulptörelit har förevigat sina verk genom gjuteriets försorg. Från Carl Eldh och Carl Milles till Bror Hjorth och Bror Marklund för att nämna några få. Företaget startades 1943 av Erik Pettersson som år 1964 lämnade över till sonen Gunnar, sedermera Sveriges enda konstgjutarmästare.
Gunnar Pettersson var en av konstnären och författaren Stig ”Slas” Claessons vänner vilket skildrats av ”Slas” i boken ”Efter oss syndafloden” (2002) där ”Slas” minns sitt umgänge med Pettersson i Paris på 1950-talet.